Профілактика грипу

Шановні батьки!

Дотримуймося цих порад і будьмо здорові!

Профілактика грипу

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я та проведених досліджень ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського НАМН України», під час епідемічного сезону 2015 – 2016 років у Північній півкулі (куди входить і територія України) очікується циркуляція наступних штамів вірусу грипу : А/California/7/2009 (H1N1)pdm09-подібний вірус, А/Швейцарія /9715293/2013(H3N2)-подібний вірус та В/Phuket/3073/2013 - подібний вірус.

Всі ці штами включені до складу грипозних вакцин, які зареєстровані на території України.

Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю виникнення тяжких ускладнень. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим.

Зазвичай грип починається гостро:

- у перші години захворювання температура тіла може сягати максимальних показників (до +40 градусів Цельсія);

- сильний озноб, який змінюється на відчуття жару;

- різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей. Біль посилюється під час руху очних яблук, супроводжується світлобоязню, запамороченням;

- слабкість, розбитість, адинамія;

- пітливість;

- ломота у тілі, відмічаються болі у кістках, суглобах, м’язах, особливо м’язах спини;

- порушення сну.

Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серед ускладнень можуть бути також бронхіти, запалення середнього вуха (отити), ангіна, менінгіт (запалення оболонок головного мозку) тощо.

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2-х метрів навколо хворого.

Від моменту потрапляння вірусу грипу в організм людини до прояву перших ознак хвороби проходить до 2-х діб, що обумовлено високою швидкістю розмноження вірусу.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів, який складає у середньому 7 днів.

При появі перших ознак грипу (підвищена температура тіла, біль в горлі, кашель, нежить, біль у м’язах тощо) хвора людина повинна обов’язково залишатися вдома і дотримуватись постільного режиму – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку зараження.

По можливості хворого необхідно ізолювати, виділити для нього окремий посуд, рушник, частіше провітрювати приміщення.

Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні при наявності наступних симптомів:

· сильна блідість або посиніння обличчя;

· затруднене дихання;

· висока температура тіла, що довго не знижується;

· багаторазове блювання та випорожнення;

· порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

· болі у грудній клітці;

· домішки крові у мокроті;

· падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів є небезпечним. Затримка з госпіталізацією може призвести до самих тяжких наслідків!

Для того, щоб вберегти себе від захворювання рекомендуємо дотримуватися наступних порад:

· одягатися відповідно до погоди, не переохолоджуватися;

· повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму;

· уникати, по можливості, масового скупчення людей;

· користуватися при необхідності одноразовими масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс; маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться.

Використані маски та хустинки ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно відразу викидати у смітник, оскільки забруднена вірусами та бактеріями маска є джерелом інфікування;

· регулярно провітрювати приміщення і проводити вологе прибирання – як у помешканні, так і у робочих приміщеннях;

· дотримуватись елементарних правил особистої гігієни – мати завжди чисті руки. Інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви торкаєтесь грошей чи тримаєтесь за поручні у громадському транспорті, на яких віруси і бактерії зберігаються в активному стані кілька годин. Тому необхідно якомога частіше мити руки з милом або протирати їх дезінфікуючими серветками, обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;

· користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті.

Слід пам’ятати, що найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є проведення щорічної вакцинації. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні сезону грипу (жовтень-листопад).

Якщо ж такої можливості не було, то зробити щеплення проти грипу можна і впродовж всього епідсезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

Лікувати грип можна за допомогою:

· Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу: припинити його розмноження в організмі.

· Препаратів, що пом’якшують симптоми – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму.

· Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не потрібно. Головне – більше пити рідини.

Важливо знати, що грип не лікується за допомогою:

· Антибіотиків – вони не створюють жодної протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями. Вживання антибіотиків не за призначенням не лікує хворобу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотики можуть використовуватися тільки за призначенням лікаря для лікування таких ускладнень грипу, як пневмонія й бронхіт, викликаних бактеріями, тощо.

· Гомеопатичних препаратів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусів грипу, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, у тому числі й грипу. Використання препаратів з недоведеною ефективністю в таких умовах вважається ознакою безвідповідального ставлення до життя хворих.

· Імуностимуляторів, імуномодуляторів – немає жодних науково обґрунтованих доказів їхньої ефективності проти вірусів грипу. Водночас, їхня дія під час хвороби може за певних умов навіть виявитися шкідливою.

· Народних засобів – лікування виключно народними засобами не є ефективним і небезпечним, оскільки ніякі трав’яні відвари, чаї та настоянки на власне вірус грипу не діють. Однак народні засоби можуть згодитися для пом’якшення симптомів грипу – за умов грамотного використання без зловживань.