Поради сестри медичної старшої ЛЗДО

Вітюк Олександра Володимирівна

Імунітет за енциклопедичним визначенням - це здатність організму до опору різним інфекціям і чужорідним організмам: мікробів, вірусів, бактерій. Іншими словами, це захист організму, його сила і можливість підтримувати нормальне функціонування всіх органів в умовах ворожого зовнішнього середовища. Імунітету приділяється дуже велика увага в медицині, фізіології та біології, є навіть окремі галузі науки, що вивчають захисні сили організму.

У чому причина відсутності імунітету

Якщо немає вроджених причин низького імунітету, значить він придбаний. Це може статися в ситуації, коли людина нехтує правилами здорового способу життя і постійно підриває захисні сили організму, виснажує їх. До зниження імунітету наводять такі дії:

- Неправильне харчування.

- Безконтрольний прийом лікарських препаратів і як результат - порушення процесів, що протікають в травній системі.

- Непосильні фізичні навантаження.

- Часті стресові ситуації, навантаження на психічну сферу.

- Гіподинамія - відсутність нормальних фізичних навантажень.

- Тривала дія випромінювання електронної техніки.

- Хірургічне втручання в органи, що відповідають за імунну систему організму: селезінку, лімфатичні вузли, кістковий мозок.

Як бачимо, багато що в збереженні захисних сил організму залежить від людини. Однак багато хто нехтує цими нескладними правилами, і тоді знесилений організм частіше піддається впливу ворожого навколишнього середовища. Адже існування інфекцій, вірусів та інших збудників хвороб ніхто не відміняв. Тому ті, у кого імунітет в нормі, не заражаються навіть тоді, коли в родині є хворі на грип, а в інших все набагато складніше.

Дотримання кількох порад допоможе Вам підтримувати імунну систему в належному стані:

1. Для того, щоб імунна система була в тонусі, необхідно добре висипатися. Організм людини потребує здорового сну для того, щоб відновлювати сили на енергію, які втрачаються протягом дня, прийти в себе після стресової ситуації. В середньому людині необхідно 8 годин сну (однак, варто зауважити, що для одних людей здоровим може бути 10-годинний сон, іншим вистачає і 5 годин). Корисно лягати спати до 23 години. Постійне недосипання вибиває людину з колії і ослабляє імунну систему.

2. Вживайте корисну їжу, багато свіжих овочів та фруктів. Якщо у Вас є можливість, то краще вирощувати самостійно овочі та фрукти. Уникайте продуктів швидкого приготування, їжте по графіку. Добре привчити себе вживати їжу кілька разів на день, але потроху. Складайте різноманітне меню, що включає рибу, молочні продукти, житній хліб і рослинну їжу. Що стосується питної води, то користуйтеся фільтрами з високим ступенем очищення.

3. Відмовтеся від шкідливих звичок. Перш ніж підвищувати імунітет, потрібно позбутися від того, що його гнітить.

4. Не зловживайте ніколи ліками. Люди звикли, що на хворобу немає часу, тому при перших симптомах намагаються випити ліки. Але це не підвищує імунітет. Коли наступного разу ви відчуєте ознаки застуди, не пийте ліки, а дозвольте організму самостійно побороти вірус.

5. Дуже корисними є прогулянки на свіжому повітрі. Частіше провітрюйте кімнату – від цього повітря насичується корисними іонами. Вчені встановили, що провітрювання кімнати з відкритим протягом допомагає позбутися відразу від 80% вірусів і мікробів в приміщенні. Провітрюйте приміщення кожну годину по 5 хвилин.

6. Встановлено, що 70% імунних клітин знаходяться в кишечнику. Чистота шлунково-кишкового тракту і корисна мікрофлора значно підвищують імунітет. Після прийому антибіотиків відновлюйте баланс в кишечнику за допомогою біфідобактерій. Не обов’язково бути віруючою людиною, щоб дотримуватись посту. Піст дуже корисний для організму, він допомагає очиститись від «сміття», що потрапляє в тіло людини разом зі шкідливою їжею і накопичується в організмі.

7. Намагайтесь вживати якомога більше рідини, але стежте за тим, щоб це були не шкідливі солодкі газовані напої, а чиста вода або трав’яний чай.

8. Дотримуйтеся графіка щеплень у дітей, й самі вчасно проходьте вакцинацію.

9. Ключ до здорової імунної системи – оптимізм. Вчиться захищатися від стресів та негативних емоцій. Позитивні думки створюють позитивні емоції, а позитивні емоції, у свою чергу, укріпляють імунну систему. Ніколи не допускайте думок про те, що Ви хворі або можете легко захворіти.

10. Потрібно також звернути увагу на свою рухову активність. У нерухомому організмі відбувається маса застійних явищ, кисень не надходить у кров, погано збагачує поживними речовинами. Тому посильні фізичні навантаження, особливо зарядка вранці – гарантія гарного настрою на весь день, а також захист від неприємних гостей.

11. Чудовим засобам профілактики застуд і підвищення імунітету є загартування. Регулярне відвідування лазні очищає організм, підвищує імунітет, опірність до простуд та стресів. Поступово привчайте себе до холоду. Чергування високих і низьких температур – це чудове тренування імунної системи.

12. Вживайте більше продуктів, що містять вітаміни. Для зміцнення імунної системи рекомендується вживати вітаміни С та Е і обов’язково поповнювати запаси цинку в організмі. У шипшині, обліписі, чорній смородині, апельсинах, ківі, квашеній капусті, солодкому перці, лимоні багато вітаміну С. вітамін Е міститься у горіхах, рослинних оліях і маслах, зародках пшениці, мигдалі, ківі, яйцях, шпинаті. А цинк Ви можете вживати з такими продуктами, як червоне м'ясо, сардини, дріжджі, арахісове масло, сир, насіння соняшника, грецькі і кедрові горіхи.

Піклуйтеся про свою імунну систему і вона захистить Вас від багатьох хвороб!